poštovní holubi


Informace o nás

Team Chmelař-Jurásek vznikl spojením chovatelů poštovních holubů z Ostrožské Nové Vsi (Oblastní sdružení Uh.Hradiště) a to Miroslava Chmelaře a Martina Juráska. Ke spojení sil nás vedly časové, pracovní a také finanční důvody. Důležitým faktorem vzniku teamu byla také společná záliba v dlouhých tratích, takže celý chov se na tyto bude zaměřovat. Jak se nám bude dařit v chovu a závodech ukáže až čas. 


Trocha historie

 

Ještě by se slušelo představit oba dva členy teamu trošku blíže.

Takže starším z obou je Martin Jurásek. K poštovním holubům se dostal přes svého otce Antonína, který chová holuby v Ostrožské Nové Vsi dodnes. Společně závodili v chovatelské dvojici až do roku 2002, kdy se ve výsledkové listině poprvé objevili jako soupeři… Společně dosáhli několika pěkných úspěchů zejména v posledním desetiletí minulého století, např. celkové 2. místo v Mistrovství Moravy dlouhých tratí, stupně vítězů v rámci celého OS Uherské Hradiště a účast na Celostátních výstavách s holuby 87-93181 a následně jeho synem 89-62-8523. Na tyto „pány“ holuby se prostě nezapomíná. Od roku 2002 tedy začala nová, pro každého již samostatná etapa holubaření. I když byl Martin zpočátku plný elánu a snů, čas ukázal, o kolik bylo holubaření ve dvojici jednodušší a výsledkově bohatší. Rodina, náročné zaměstnání, fotbal a pak teprve holubi, to prostě nemohlo dobře fungovat. Rok 2007 byl také posledním a holubi byli u Martina zrušeni. Nejlepší kusy byly darovány otci Antonínovi a kamarádovi Mirovi Chmelařovi. Jednalo se zejména o holuby z potomků „Křivů“, Normanů od Zdeňka Bilíka, holuby od bří Uherků z Kněžpole, Milana Hanáka z Blatnice a prof. Štráfeldy. Za vzpomínku na toto krátké samostatné období jistě stojí „víkend snů“, kdy v sobotu dosáhla holubice „56“ 2.ceny v OS Uh.Hradiště z Brusselu, kdy první den byly na celé OS pouze 2 holubi! Hned v neděli pak holub „90“ porazil všech 4295 soupeřů a vyhrál závod Tachov!

Mladší Miroslav Chmelař se k holubům dostal prostřednictvím dvojice Jurásků. Jelikož bydlel naproti, měl to k holubníku blízko. Holubi mu učarovali a tak se začal po nedlouhé době stavit malý holubníček také u nich na zahradě. Byl to takový  stísněný tmavý prostor a holubaření pro Miru nebylo hlavně z tohoto důvodu jednoduché. Ztráty byly obrovské, ale každý malý úspěch na úrovni ZO Ostr. Nová Ves byl pro něj vítězstvím. Postupem času byl zbudován větší a po všech stránkách kvalitnější holubník. Mirovi holubi byli hlavně od Jurásků z „Křivů“ a pak začal čím dál více spolupracovat se Zdeňkem Bilíkem a holubník posiloval o jeho holuby jednak taktéž z „Křivů“, dále z Normanů (původem od p. Novotného) a také tam byli nějací Perničkovi Delbaři. Výsledky se postupem času dostavily a Mira se několik let pohyboval mezi TOP 20 v OS Uh.Hradiště, což je pěkné. Bohužel v posledních letech je znatelný výsledkový propad, protože holubník nebyl doplňován kvalitními jedinci a stará krev už prostě nestačí. Ale to je bohužel problém všech novoveských holubářů a pokud s tím něco neudělají, tak se za chvilku ve výsledcích ani nenajdou…

Nicméně, osud je osud, a ten to vše nachystal tak, že Martin Jurásek po rodinných problémech dostavil nový rodinný domek v Ostr.Nové Vsi v ul. Na rybníčku, kde poměrně velká zahrada přímo nabízí zaplnit část prostoru holubníkem. A k tomu Miroslav Chmelař začal se stavbou rodinného domku na stejné ulici, se stejně velkou zahradou. Oba pozemky jsou od sebe vzdáleny 24 metrů!!! Oba si názorově rozumí, mají zálibu hlavně v dlouhých a maratónských tratích, zaměstnání jim nějaký čas zabírá, proto vznikla myšlenka založit společný team, který bude závodit společně ze dvou holubníků. Tím se rozloží čas, finance a prostě vše kolem holubů mezi oba.

Letu zdar!


Historie projektu

Tato webová stránka vznikla  v zimě r. 2011, kdy také začala stavba prvního ze dvou holubníků Teamu Chmelař-Jurásek.