poštovní holubi

Oostende 2015

10.08.2015 21:54

Uběhl zhruba týden od posledního dlouhého závodu letošní sezony, kterým byla "královská" trať z belgického Oostende. Jednalo se o celomoravský závod, takže se na startu sešla maratonská extratřída ze všech moravských holubníků. Bylo tomu opravdu tak? Tak pěkně popořádku. Start byl naplánován na sobotní ráno 1.8.2015. Předpověď naznačovala, že nepůjde o jednoduchý závod, ale zase nenasvědčovala, že by mělo jít o nějaký "masakr". Různé weby o počasí předpovídaly protivítr, ale teploty neměly dosahovat žádných tropických extrémů. Dalo by se říct, pokud by předpověď vyšla, mělo by se jedna o těžší závod s dvoudenním trváním. Jaká byla realita? Start proběhl v sobotu v 6.30 h, počasí odpovídalo předpovědi. Na naší vzdálenosti 1038 km jsme v den startu přílet holuba nečekali, ale doufali jsme, že se závod rozběhne hned v neděli od brzkého rána a večer bude ukončen. Trošku nás znepokojilo, že v sobotu do tmy nebyl hlášen žádný holub ani na nejkratších vzdálenostech, ale stejně jsme již od svítání v neděli čekali u holubníku. Co kdyby náš červený 930-ka přece jen uletěl všem... Minuty a hodiny ubíhali, nikde nic a to se týkalo i hlášení na internetu. V 8.24 h naskočilo hlášení ze vzdálenosti o 130 km kratší, takže závod "začal". Další hlášení však přibývala velmi pomalu a bylo jasné, že půjde o těžký závod. Super výsledku dosáhla holubice 246 chovatele z naší OS Jaroslava Vaďury, která, jak se později ukázalo, byla celkovou vítězkou tohoto maratonu. Vloni dosáhla ze stejné tratě celkového 3. místa na celé Moravě, takže opravdu klobouk dolů před jejími výkony! No a co my? Holuba jsme se ani v neděli nedočkali, ale závod nebyl zdaleka ukončen. V pondělí ráno konečně dorazil náš nejlepší dálkař, tříletý červený holub 930, který tedy bodoval po šesté ze sedmi nasazení nad 700 km. Myslím, že si také zaslouží uznání. Před půl devátou večer nám pak dolétl ještě jeden kus a ten byl také posledním bodujícím holubem na našem OS Uh.Hradiště. V rámci celé Moravy závod skončil ve 14.48 h na vzdálenosti 1046 km. V rámci jednotlivých OS to bylo různé, někde byl závod ukončen 2. den, někde třeba až 4. den. Co bylo důvodem delšího průběhu závodu, než bylo očekáváno? Pár našich názorů... Myslíme si, že Oostende by asi nemělo být zařazeno až na poslední závodní víkend. Holubi již ztrácí peří a zvládnout nejdelší závod sezony není jen tak. Také je vidět, že i když spousta z nás kupuje stále více nové krve na západě, evidentně to na závody tohoto typu není to pravé ořechové. Jak se říká, stará moravská dálkařská klasika by závod zvládla asi s větší noblesou. Stará krev už téměř vymizela a je to určitě na škodu. Další věc je ta, že nezanedbatelné procento nasazených holubů bylo, jak se říká, na ztracení. Ne každý má odvahu na tuto trať nasadit svou nejlepší dálkařskou kvalitu a to je škoda. Co bude dál? Podaří se Oostende zachovat tvář nebo bude pomalu vyklízet závodní plány? Byla by to škoda. Přejeme si, aby se udělalo maximum pro zachování "moravské Barcelony".